STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
FOTOKLUB
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

strona oficjalna
CZŁONEK OPERACYJNY MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZTUKI FOTOGRAFICZNEJ FIAP
REPREZENTANT POLSKI

HOME
NOWOŚCI
FOTOKLUB
FIAP
EDUKACJA
KONKURSY
WYSTAWY
LINKI
KONTAKT
FUNDACJA
INNE SZKOLENIA


WARSZTATY
  "ALBUMINA" - droga do upowszechnienia fotografii  
Czas: 28 - 29 maja 2011
Miejsce: Warszawa,
               FOTOKLUB RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, ul. Mokotowska 9
Organizator: Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej
Prowadzący: Rafał Warzecha, znawca dawnych technik fotograficznych


W ramach upowszechniania fotografii jako rękodzieła artystycznego mamy przyjemność zaprosić do udziału w warsztatach poświęconych technice ALBUMINOWEJ, które odbędą się w WARSZAWIE w dniach 28 ÷ 29 maja 2011 r. Temat warsztatów: „ALBUMINA" – droga do upowszechnienia fotografii.

Koszt warsztatów: 370 zł (przy wpłacie do 15 maja)
Kwota ta obejmuje koszty związane z zakupem materiałów i narzędzi niezbędnych do realizacji warsztatów, a z których będą korzystać uczestnicy.
Opłatę za uczestnictwo w warsztatach należy wnieść do 15 maja 2011
na konto bankowe podane w potwierdzeniu zgłoszenia.

Jak się zgłosić:
Jeżeli jesteś zainteresowany wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie www.pstf.pl lub prześlij na e-mail: zapisy@pstf.pl wypełniony druk karty zgłoszeniowej (do pobrania obok). Po przesłaniu formularza otrzymasz na swoją skrzynkę e-mail potwierdzenie rezerwacji. Twoja rezerwacja będzie ważna przez pięć dni i w tym czasie musisz dokonać płatności za warsztaty.

U W A G A !
Pamiętaj, że twoja rezerwacja jest ważna tylko przez pięć dni. Termin ten jest odpowiednio krótszy, gdy dzień wnoszenia opłat wypada przed upływem wyznaczonego wyżej terminu.

Ostateczny termin opłaty uczestnictwa to 20 maja 2011. Należność wniesiona po 15 maja 2011r. wzrasta o 50 zł. i wynosi 420 zł. Podwyższenie kwoty spowodowane jest zwiększonymi kosztami zakupu materiałów i narzędzi dla pojedynczych uczestników.

PROGRAM

28.05.2011 - FOTOKLUB RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
                     ul. Mokotowska 9, Warszawa

godz.   9:00 - Rozpoczęcie warsztatów, informacje ogólne.
godz.   9:30 - Prezentacja techniki albuminowej i omówienie procesów
                      powstawania obrazu.
godz. 10:30 - Prace warsztatowe.
godz. 14:00 - Przerwa.
godz. 15:00 - Wykład: ALBUMINA - droga do upowszechnienia fotografii.
godz. 16:00 - Prace warsztatowe.
godz. 18:00 - Koniec pierwszego dnia warsztatów.

29.05.2011 - FOTOKLUB RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
                      ul. Mokotowska 9, Warszawa

godz.   9:00 - Rozpoczęcie drugiego dnia warsztatów - prace warsztatowe c.d.
godz. 14:00 - Przerwa.
godz. 15:00 - Wykład: oprawa i prezentacja fotografii.
godz. 16:00 - Podsumowanie wyników warsztatów, ocena i analiza wykonanych
                      prac.
godz. 17:00 - Zakończenie warsztatów

ALBUMINA

Odkrycie procesu albuminowego zapoczątkowało drogę do upowszechnienia fotografii. Technika albuminowa zawładnęła światem fotografii i była najpopularniejszym procesem wśród fotografów przez 40 lat od 1855r. do 1895r. Od chwili ogłoszenia wynalazku w 1850r. do 1855r. prawie każdy kto zajmował się fotografią spróbował swych sił w albuminie. W bardzo krótkim czasie stała się dominującą techniką i taki stan rzeczy utrzymywał się do chwili rozpropagowania techniki bromowej. Produkcji papieru albuminowego na skalę przemysłową ostatecznie zaprzestano w 1929r. Jednak przez ten czas fotografia albuminowa zagościła w wielu albumach i zbiorach muzealnych co pozwoliło jej zająć drugiego miejsce wśród wszystkich technik fotograficznych, przy pomocy których była utrwalana historia (dane sprzed rozpowszechnienia się elektronicznej metody rejestracji obrazu).

Proces albuminowy w swej najprostszej odmianie nie jest skomplikowany i nie wymaga angażowania specjalistycznego i kosztownego sprzętu. Odczynniki w tym procesie również nie są zbyt wyszukane. Wystarczy kilka świeżych jaj kurzych, chlorek sodu (sól kuchenna), kwas octowy (ocet spirytusowy 10%). Wszystkie składniki miesza się ubijając białko na pianę i pozostawia na kilka dni. Po opadnięciu piany białko przesącza się przez płótno a tak otrzymany roztwór nakłada się na powierzchnię papieru. Po wyschnięciu białka papier jest gotowy do uczulenia roztworem azotanu srebra. Tak przygotowany papier kopiuje się stykowo w kopioramce razem z negatywem przy pomocy nadfioletu (najpopularniejszym i najprostszym źródłem nadfioletu jest światło słoneczne), na który jest czuły chlorek srebra. W wyniku fotolizy powstaje obraz utajony, który tak jak w każdej metodzie srebrowej wymaga wzmocnienia poprzez wywołanie oparte na redukcji jonów srebra do srebra metalicznego. Jednak papieru nie zanurza się w roztworze, lecz występuje "suche" wywołanie nadmiarem azotanu srebra w czasie naświetlania. Taki sposób ujawniania obrazu utajonego nosi nazwę wywołania fizycznego. Fotografie utrwala się w utrwalaczu na bazie tiosiarczanu.

karta zgłoszenia| HOME | WYSZUKIWARKA | KONTAKT | MAPA SERWISU | REDAKCJA |
Copyright © by FOTOKLUB RP. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. DESIGN © Joanna Maria Rybczyńska