STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
FOTOKLUB
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

© http://fotoklubrp.org — strona oficjalna
CZŁONEK OPERACYJNY MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZTUKI FOTOGRAFICZNEJ FIAP
REPREZENTANT POLSKI

HOME
NOWOŚCI
FOTOKLUB
FIAP
EDUKACJA
KONKURSY
WYSTAWY
LINKI
KONTAKT
O FOTOKLUBIE
STATUT
WŁADZE
CZŁONKOWIE
KALENDARIUM
KRONIKA
TRYB PRZYJMOWANIA
INFORMACJE
PLIKI

FOTORELACJA
RELACJA Z PLENERU FOTOKLUBU RP

  Plener fotograficzny Fotoklubu RP - "Janów Podlaski 2011"  
Janów Podlaski, 18-22 maja 2011
Stadnina koni, Dom Gościnny "Wygoda"
patronat: Fotoklub RP,
komisarz: Dorota Kycia
Plener fotograficzny Fotoklubu RP "Janów Podlaski 2011", którego Komisarzem była Dorota Kycia, odbywał się na terenie słynnej w świecie i najstarszej w Polsce "Stadniny Koni Janów Podlaski". Stadnina posiada bilsko 200-letnią burzliwą historię, a jednocześnie - jedne z najpiękniejszych koni na świecie.
Na plener przyjechali członkowie Fotoklubu RP oraz zaproszeni goście - członkowie ZPFP i ZPAF.

Głównym tematem pleneru były oczywiście konie, zabytkowe stajnie i stadnina w Janowie Podlaskim. Na początku miało miejsce spotkanie z Dyrektorem Stadniny Markiem Trelą, który zorganizował dla uczestników specjalny pokaz koni arabskich oraz przedstawił zasady fotografowania obowiązujące w stadninie. Dzięki uprzejmości Dyrekcji, na czas pleneru umożliwiono fotografom z Fotoklubu RP, ZPFP i ZPAF wykonywanie zdjęć we wszystkich miejscach, nie tylko na terenie otwartym, ale też w stajniach, a nawet w szpitalu dla koni.

Członkowie Fotoklubu RP, ZPFP oraz ZPAF z entuzjazmem podjęli się wspaniałego, lecz trudnego tematu, jakim są konie. Fotografowanie rozpoczynało się od uwieczniania porannego wybiegu tych pięknych zwierząt na łąki, poprzez fotografowanie ogierów na terenie stadniny oraz wizyty w stajniach i na wybiegach, gdzie przebywały klacze z najmłodszymi źrebiętami, aż po popołudniową sesję zdjęciową z końmi powracającymi galopem z pastwisk do stajni.

Odbyły się też plenery zdjęciowe, których celem były pejzaże o świcie, zachody słońca, nadbużańskie łąki pełne dmuchawców, wierzbowe aleje, krajobrazy wiejskie i inne, bowiem Janów Podlaski znajduje się na terenie ciekawie położonego Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu".

Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swej twórczości na oryginalnej, plenerowej ekspozycji, która odbyła się przed Domem Gościnnym "Wygoda". Znalazły się na niej prace fotograficzne przywiezione przez uczestników na plener.

Wieczorami odbywały się pokazy diaporam oraz pokazy multimedialne. Prezes Fotoklubu RP Mieczysław Cybulski przedstawił diaporamy ze szczecińskiego międzynarodowego konkursu "Pomorskie Spotkania z diaporamą", między innymi nagrodzoną złotym medalem FIAP diaporamę Zbigniewa Stawnego zatytułowaną "No War". Odbył się też niezmiernie ciekawy pokaz multimedialny Sławomira Kordaczuka, dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Tytuł pokazu to "Kolekcja szklanych negatywów Adolfa Ganiewskiego (Gancwola) ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach". Warto tu zaznaczyć, że zbiór tych negatywów jest unikalny w skali kraju. Ogromne zainteresowanie wzbudził również pokaz multimedialny dr hab. inż. Piotra Macieja Nowaka, Kierownika Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej Politechniki Wrocławskiej, zatytułowany "Co dalej z fotografią?". Pokaz połączony z wykładem obejmował zagadnienia dotyczące powstawania obrazu fotograficznego, począwszy od dagerotypii po czasy współczesne, a w szczególności traktował o zachodzących procesach chemicznych w fotografii tradycyjnej, jak również ograniczeniach, jakim podlega fotografia cyfrowa.

Nie zabrakło także chwil poświęconych na odpoczynek i bliższe poznanie się uczestników, na przykład podczas nastrojowej kolacji przy ognisku i blasku świec. Nie można tu nie wspomnieć o bardzo smacznych posiłkach serwowanych przez cały czas pleneru oraz wielkiej gościnności Pani Barbary Orłoś - przesympatycznej Szefowej Domu Gościnnego "Wygoda".

Na zakończenie odbyła się elegancka, uroczysta kolacja, po której Komisarz Pleneru Dorota Kycia przedstawiła pokaz multimedialny - najlepsze fotografie artystów z międzynarodowych wystaw pokonkursowych pod patronatem FIAP, a także Grażyna Szkatuła zaprezentowała swą pracę artystyczną podczas pokazu autorskiego trzech diaporam poświęconych pięknu polskiej przyrody.

Uczestnicy często byli zmęczeni wytężoną, prawie całodzienną pracą twórczą, ale z każdym dniem coraz bardziej ulegali urokowi koni arabskich, gotowi na wiele poświęceń, długie czekanie w upalnym słońcu na najlepsze światło i moment, który oddałby niezwykłą urodę, temperament i grację tych zwierząt.

Trzeba przyznać, że program pleneru był napięty, a czas upłynął bardzo szybko, za szybko.

Wystawa poplenerowa, na której zaprezentowany zostanie plon fotograficzny pleneru "Janów Podlaski 2011" odbędzie się w Warszawie, jesienią 2011 r.

tekst: jmr
wybór i edycja zdjęć oraz układ fotoreportażu: jmrStadnina koni arabskich - Janów Podlaski, maj 2011
© fot. Anna Benicewicz-Miazga※ ※ ※ ※ ※

Więcej panoram z pleneru w Janowie Podlaskim autorstwa Anny Benicewicz-Miazgi:
 • http://abmprojekt.com.pl/vr/janow2/janow2.html
 • http://abmprojekt.com.pl/vr/janow3/janow3.html

  Autorzy zdjęć:
  Anna Benicewicz-Miazga, Jerzy Borecki, Anna Góra-Klauzińska, Ernest Klauziński, Tadeusz Krekora, Dorota Kycia, Piotr Nowak, Sławomir Olzacki, Kamila Pasławska, Joanna Maria Rybczyńska, Andrzej Rybczyński, Waldemar Siatka, Krzysztof Strzoda.

  BARDZO DZIĘKUJĘ ZA PRZESŁANE DO MNIE ZDJĘCIA!
  Osoby, ktore chciałyby otrzymać zdjecia zbiorowe w oryginalnej rozdzielczości - proszę o maila.
  Joanna Maria Rybczyńska joanna.frp@op.pl


 • FOTORELACJA  | HOME | WYSZUKIWARKA | KONTAKT | MAPA SERWISU | REDAKCJA |
  Copyright © by FOTOKLUB RP. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. DESIGN © Joanna Maria Rybczyńska
  stat4u