STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
FOTOKLUB
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

strona oficjalna
CZŁONEK OPERACYJNY MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZTUKI FOTOGRAFICZNEJ FIAP
REPREZENTANT POLSKI

HOME
NOWOŚCI
FOTOKLUB
FIAP
EDUKACJA
KONKURSY
WYSTAWY
LINKI
KONTAKT
FRP
INNE

WYSTAWA

  AARON SOSA - Wenezuela codzienna  
Częstochowa, 12 - 30 czerwca 2009
Galeria Fotografii ART FOTO, ul. Ogińskiego 13a


Galeria ART FOTO Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie zaprasza na wstawę fotografii wenezuelskiej.

AARON SOSA

Ur. 1980, Caracas, Wenezuela. Absolwent Technicznej Szkoły Sztuk Wizualnych "Cristóbal Rojas" (Escuela Técnica de Artes Visuales), w Caracas. Bierze czynny udział we wszelkiego typu wydarzeniach i eventach o zasięgu ogólnokrajowym, jak również międzynarodowym, związanych z dziedziną fotografii, z których warto wspomnieć I Narodowy Festiwal Fotografii Clarines 2000" i "I Miesiąc Fotografii Caracas 2003"

W latach 2000-2003 prowadził zajęcia na wydziale fotografii w Szkole Technicznej Sztuk Wizuelnych "Cristóbal Rojas", w "Instituto de Diseno Perera oraz "Instituto Universitario Monsenor de Talavera" w Caracas.

W 2002, jako odkrycie w dziedzinie fotografii, uczestniczy w I Kongresie Fotografii - Maracaibo 2002". W tym samym roku zdobywa III nagrodę "VI Salonu Fotografii Seguros Catacumbo" w kategorii fotografia czarno-biała, Maracaibo.

W 2006 zajmuje I miejsce I Narodowym Salonie Fotografii - Jóvenes Fotógrafos con Venezuela" w kategorii Kolor - Profesionaliści. W 2007 r. jury konkursu "Premio Venezolano de Fotografía Goethe Institut" przyznaje mu I nagrodę w kategorii: Profesjonaliści. Wybrany sposród młodych fotografów Wenezueli do reprezentowania swego kraju podczas Konwentu Współpracy Kulturalnej 2007 w Hawanie, Kuba.Założyciel i członek stowarzyszenia fotografów "LUZ CONTINUA" oraz wytwórni "CUPIRO'S FILMS 2007 C.A".

Pracował również jako fotograf w dziale "Technologii Edukacyjnej" w Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu, jako fotograf Fundacji Konstrukcji i Dotacji Edukacyjnych (FEDE). Jego fotografie publikowane były w dziennikach oraz przeglądach obiegu prasy krajowej. Obecnie pracuje jako fotograf freelance i rozwija własne projekty.

http://www.aaronsosa.com.ar
http://www.aaronsosaphotos.blogspot.com


VENEZUELA COTIDIANA

… w fotografii, podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, chwila jest równocześnie pytaniem i odpowiedzią... Henri Cartier-Bresson

Zawsze wydawało mi się, że patrzenie jest równoznaczne z przechadzaniem się, oglądaniem, koncentracją i odkrywaniem. Aaron Sosa jest tego świadomy i używa do tworzenia swych wizji rzeczywistości.

Zafascynowany interpretacją swego kraju i ludzi, dzięki precyzyjnym kadrom udaje mu się oddać atmosferę codziennej a jedocześnie niebanalnej Wenezueli, wyniesionej do planów i rejestrów uniwersalnych, które niewiele mają wspólnego z dokumentem; raczej zgodne są ze odświeżoną koncepcją fotografii bezpośredniej praktykowanej od końca XX wieku przez fotografów wyprzedzających swoją epokę.

Mam zaszczyt przedstawić Państwu, prawdopodobnie po raz pierwszy poza granicami Wenezueli, jednego z fotografów młodego pokolenia Ameryki Łacińskiej, którego bez wątpienia zaliczam do grona wizjonerów tworzących nowe koncepcje "luster światła", które stanowiła od zarania swych dziejów fotografia.

Aaron ma świadomość, że tam, za rogiem ulicy, przepuszczone przez pryzmat jego oka oraz obiektywu, kryje się pytanie i równocześnie odpowiedź tej chwili, która przekracza czas, by stać się już tylko wspomnieniem...

Ramón Grandal, Caracas, styczeń 2008.


VENEZUELA COTIDIANA (Wenezuela, każdego dnia) to z pewnością nie fotografie pejzażowe serwujące egzotykę w stereotypowej oprawie. Aaron Sosa w swych fotografiach pokazuje swoją Wenezuelę, widzianą oczami jego wyobraźni. Dostrzega elementy, obok kórych większość przechodzi obojętnie.

W swoim obiektywie ukazuje nam sekrety Wenezuelii pieknej, egzotycznej i tajemniczej, kryjącej za każdym rogiem sekrety swej niebanalnej codzienności... VENEZUELA COTIDIANA stanowi swoistą opowieść o Wenezueli, o jej NIEcodziennej codzienności.

Bawiąc się formą i wyrazem, uzyskuje zupełnie nieoczekiane i odważne ujęcia. U Aarona kolor schodzi na dalsz plan, mógłby nawet odwracać uwagę od tego co istotne: układ linii, swiatłocień,... czyli wszystko to, co składa się na decydujący moment wyzwolenia migawki...

Izabella Brania

| HOME | WYSZUKIWARKA | KONTAKT | MAPA SERWISU | REDAKCJA |
Copyright © by FOTOKLUB RP. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. DESIGN © Joanna Maria Rybczyńska