STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
FOTOKLUB
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

strona oficjalna
CZŁONEK OPERACYJNY MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZTUKI FOTOGRAFICZNEJ FIAP
REPREZENTANT POLSKI

HOME
NOWOŚCI
FOTOKLUB
FIAP
EDUKACJA
KONKURSY
WYSTAWY
LINKI
KONTAKT
Fotoklubu RP
INNE

GALERIA


WYSTAWA

  WYSTAWA: Ryszard Węglarz - CHASYDZI PRZY GROBIE LEŻAJSKIEGO CADYKA  
Szczecin, 12 października - 3 listopada 2009
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH w Szczecinie, Galeria "f" przy Kinie Zamek
organizator: Fotoklub "Zamek"

Wstęp wolny.


Celem wystawy jest przywrócenie pamięci o tym, co już na stałe zniknęło z przestrzeni polskich miast i miasteczek, a było wpisane w ich przedwojenną codzienność - jest częścią dziedzictwa kulturowego i historii Polski.
Autor Ryszard Węglarz jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz prezesem Klubu Fotograficznego "Optikos" w Leżajsku.


O WYSTAWIE ...

Od ponad 200 lat 21 dnia miesiąca adar wg kalendarza hebrajskiego, bogobojni Żydzi tłumnie ściągają do grobu Elimelecha z Leżajska.
Zjeżdżają tu z całego świata. Białe namioty rozstawione na leżajskim targowisku przy ul. Sikorskiego i na placu Jaszowskiego kontrastują z czernią chasydzkiego stroju. Jest tu czas na skupienie, modlitwę ale i też na taniec, śpiew i koszerny posiłek. Zaludniają się uliczki Górna i Studzienna, gdzie stoi rytualna mykwa. Grób Elimelecha pokrywa się tysiącami karteczek ze spisanymi prośbami: o zdrowie, pomyślność, szczęście, o radę.
W każdym pokoleniu żyje wszak 36 sprawiedliwych, którzy pośredniczą między człowiekiem a Bogiem. Do tych wybranych należał cadyk Elimelech. Przybywający do Leżajska wierzą, że w te dni dusza rabbiego jest przy grobie.

Chasydyzm - mistyczny odłam judaizmu, jako ruch religijny narodził się w połowie XVIII wieku na Podolu i Wołyniu - skąd rozprzestrzenił się m.in na tereny Galicji. Na czele społeczności chasydzkiej stali cadykowie - przez ich słowa, uczynki miał działać sam Bóg. Jednym z najsłynniejszych przywódców był Elimelech z Leżajska. Za życia wypraszał dla wiernych łaski u Boga: miłość, płodność, dostatnie życie, pogodną starość, szybką śmierć. Szanowany nie tylko jako rabin i nauczyciel, potrafił leczyć używając ziół. Uchodził za wielkiego mędrca. Po radę i pomoc przychodzili do niego wszyscy bez względu na wyznanie i narodowość. Tajemny świat chasydów stał się obiektem wielu wystaw fotograficznych, m. in. znakomitego polskiego fotografa Tadeusza Rolke, czy też fotoreportera "Rzeczypospolitej" Jakuba Ostałowskiego.

Prezentowane zdjęcia są częścią wystawy członków Klubu Fotograficznego OPTIKOS działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku.
Wystawa prezentowana była już w Leżajsku, Krakowie i Rzeszowie.

Ryszard Węglarz...

ukończył Studium Fotografii i Filmu w Bydgoszczy. Członek ZPFP Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego. Od 25 lat instruktor w Klubie Fotograficznym OPTIKOS działającym przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Uczestnik i organizator wielu konkursów oraz wystaw fotograficznych w Polsce i na Ukrainie. Publikuje swoje prace w prasie lokalnej oraz w wydawnictwach książkowych, albumach i folderach promujących region.GALERIA

| HOME | WYSZUKIWARKA | KONTAKT | MAPA SERWISU | REDAKCJA |
Copyright © by FOTOKLUB RP. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. DESIGN © Joanna Maria Rybczyńska