STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW
FOTOKLUB
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

strona oficjalna
CZŁONEK OPERACYJNY MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI SZTUKI FOTOGRAFICZNEJ FIAP
REPREZENTANT POLSKI

HOME
NOWOŚCI
FOTOKLUB
FIAP
EDUKACJA
KONKURSY
WYSTAWY
LINKI
KONTAKT
FRP
INNE


Adam FleksGALERIA


WYSTAWA

  Adam Fleks - "Peregrynacje"  
Orzesze, 2 - 30 czerwca 2011
Galeria I Piętro, Miejski Ośrodek Kultury
ul. Rynek 1
/dodano: 4.06.2011/

  400

Autor o swej wystawie:

Wystawa "Peregrynacje" składa się z 40 fotogramów wykonanych na tradycyjnym barytowanym papierze fotograficznym do fotografii czarnobiałej. Dla osiągnięcia dużej rozpiętości tonalnej wykonałem ją w technice spilt-grading, naświetlając papier najpierw przez filtr purpurowy dla wydobycia cieni oraz przez filtr żółty dla uzyskania szczegółów w światłach. Jest to bardziej pracochłonne, lecz w zamian pozwala na zrobienie odbitek w szerszej skali szarości, niż w przypadku odbitek naświetlanych tradycyjnie, tj. pojedynczo przez jeden filtr. Kilka odbitek ze zdjęć wykonanych na Santorini wykonałem w technice litowej, dla uzyskania efektu dwubarwności na "normalnym" papierze czarnobiałym.

Pomysł "peregrynacji" zrodził się podczas jednej z kolejnych podróży. Każde odwiedzane miejsce wydaje się mieć swoją niepowtarzalną charakterystykę. W przypadku Krety była to mieszanina pamiątek dla turystów, śmieci, hałasu tłumu, pędzących skuterów, milionów cykad, zabytków, walącego z góry oślepiającego słońca, wina w plastykowej butelce po wodzie mineralnej kupowanego w pobliskiej piekarni (!), kołysania statku i ludzi na ulicach, albo też prawie wyludnionych ulic w porze okołopołudniowej.

Zdjęcia mają przekazać odczucie, a ponieważ może ono ulec zakłóceniu poprzez nadmiar barw i form, dlatego postanowiłem zrezygnować z kolorów, pozostawiając je obrazkom publikowanym w kolorowych katalogach biur podróży. Uznałem, że czarnobiała fotografia najlepiej potrafi oddać moje odczucia, odrzuciłem więc kolorową otoczkę, starając się skupić na treści.

Jest to fotografia czysta i prawidzwa bez żadnych dodatkowych manipulacji możliwych w fotografii cyfrowej. Wszystkie efekty uzyskałem wyłącznie dzięki analogowym metodom optyczno-chemicznym. Słońce zostawiło swój ślad na srebrowej emulsji negatywu, ja po wywołaniu przeniosłem go dzięki działaniu światła naświetlając związki srebra zawarte w emulsji papieru fotograficznego. Przy mojej pewnej ingerencji zadziałała tutaj sama natura poprzez procesy w niej obecne.

By jak najbardziej zbliżyć się do guru, czyli Henri Cartier-Bressona, używałem aparatu z jednym obiektywem. Zastosowałem jednak obiektyw szerokokątny 24 mm, bo w wąskich uliczkach niewiele bym zdjął szkłem standardowym, jak czynił to mistrz. Zdjęcia nie były kadrowane pod powiększalnikiem, tylko komponowane w wizjerze starego Nikona F3. Jeden rodzaj filmu oraz dostosowanego do nich wywoływacza pozwolił mi usprawnić wołanie wielu negatywów po powrocie do domu.

Adam Fleks

prezes Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego www.gtf.org.pl , autor wystaw indywidualnych i uczestnik licznych wystaw zbiorowych, autor wielu tekstów i opracowań historyczno-fotograficznych, laureat nagród i kwalifikacji na konkursach fotograficznych, salonach i przeglądach fotografii.

Najważniejsze wystawy fotograficzne:
  1. Wystawa indywidualna "Szwedzkie ryty naskalne", Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk grudzień 1990.
  2. Wystawa indywidualna "Kolory Danii", Stocznia Północna S.A., maj-czerwiec 2001.
  3. Wystawa indywidualna "Radość życia", Tczewskie Centrum Kultury, Tczew marzec-maj 2002.
  4. Wystawa indywidualna "Radość życia czyli homo ludens", Prabuty maj-czerwiec 2004.
  5. Wystawa indywidualna "Awiacja" - Multikino Gdańsk, marzec 2005.
  6. Wystawa indywidualna "Navigare necesse est" w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku od 28.07.2005.
  7. 16.07.06-15.11.06 - wystawa indywidualna "Bornholmskie retrospekcje" w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.
  8. 26.06-9.07.2008. Wystawa (wraz ze Sławomirem Fiebigiem) "Niekonwencjonalne techniki w fotografii czarno-białej". Pokazano 20 zdjęć w technice litowej. - Dworek Artura w Gdańsku.
  9. 20.01.2009 - 22.03.2009 wystawa indywidualna "Wieloświaty" (30 zdjęć w technice litowej). Wernisaż 22.01.2009 w Domu Uphagena w Gdańsku. Publikacja katalogu wystawy dzięki stypendium kulturalnemu miasta Gdańska.


GALERIA| HOME | WYSZUKIWARKA | KONTAKT | MAPA SERWISU | REDAKCJA |
Copyright © by FOTOKLUB RP. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. DESIGN © Joanna Maria Rybczyńska