Ryszard Stelmachowicz

Ryszard Stelmachowicz EFIAP
członek nadzwyczajny legitymacja nr: 1276
członek Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP)

www.stelmachowicz.com.pl

Fotografią świadomie zajmuję się od połowy lat 80-tych. Wówczas to otrzymałem od dziadka pierwszy „poważny” aparat fotograficzny, dodatkowy obiektyw szerokokątny do niego i wyposażenie ciemni. W okresie uczęszczania do liceum będąc już zaznajomionym z technicznymi aspektami tworzenia zdjęć i należąc do koła fotograficznego rejestrowałem wydarzenia z życia szkoły.

Następnym etapem była przynależność do klubu fotograficznego w Dąbrowie Górniczej (AKF Zagłębie). Wówczas to zacząłem prezentować publicznie swoje prace na wystawach zbiorowych w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. W tym okresie przyszły również pierwsze sukcesy w konkursach fotograficznych.

Kolejnym zauważalnym osiągnięciem – albowiem na skalę międzynarodową – było otrzymanie przeze mnie wyróżnienia w konkursie IPA (International Photography Awards) w roku 2016.

Następnie przyszedł okres w którym zacząłem brać udział w konkursach i salonach fotograficznych pod patronatem takich organizacji jak FIAP, PSA, MoL co przyczyniło się do przyznania mi w 2018 roku tytułu Artiste FIAP (AFIAP), w 2019 roku cMoL a w roku 2020 tytułu Excellence FIAP (EFIAP).

Obecnie zajmuję się głównie fotografią przyrodniczą i fotografią miejsc – w szerokim sposobie rozumienia tego słowa (pejzaż, otoczenie człowieka, budowle, zabytki które ulegają przemianom chociaż wydawało by się, że nie powinny…) skłaniając się bardziej ku sztuce kontekstualnej niż konceptualnej.

Aktualizowano 28 maja, 2021