dr inż. Marek Sutkowski AFRP
Warszawa
członek rzeczywisty legitymacja nr: 534
strona internetowa: www:sut.cba.pl
Urodził się 31 października 1972 roku w Warszawie. W 2003 roku uzyskał tytuł dr inż. za pracę dotyczącą holografii. Od 2006 roku pracuje w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW, gdzie wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności z zakresu rejestracji, obróbki i przetwarzania obrazów (w tym techniki fotograficzne) w pracy dydaktycznej i naukowej.
Jest autorem licznych publikacji dotyczących technik fotograficznych, historii fotografii, recenzji i esejów o fotografii m.in. w czasopismach Magazyn Fotograficzny oraz Foto-Kurier.
Fotografię w sposób twórczy uprawia nieprzerwanie od początku lat 90. Interesuje się technikami klasycznymi i wykorzystaniem nowoczesnych technologii i technik w pracy zawodowej oraz artystycznej (m.in. nowoczesne techniki rejestracji, obróbki i przetwarzania obrazów 2D i 3D, holografia tradycyjna i cyfrowa). Uczestniczył w wielu konkursach i warsztatach krajowych i międzynarodowych, zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Do chwili obecnej uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą.
W pracy artystycznej wykorzystuje podejście multimedialne, łącząc obrazy fotograficzne z tekstem, dźwiękiem i muzyką, animacją, grafiką i rysunkiem. Jego twórczość to głównie pogranicze abstrakcji i surrealizmu, bardzo często w połączeniu z groteską i ironią.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Sutkowski
https://www.youtube.com/watch?v=uwNZNyqma3o
Fotomalarstwo Ciekłokrystaliczne (Liquid Crystal Photopainting)
Wybór prac z cyklu Fotomalarstwo Ciekłokrystaliczne, to świat wewnętrznych wizji autora, z pogranicza abstrakcji i surrealizmu. Za pomocą światła autor kreuje świat obrazów wypełnionych kombinacją wrażeń kolorystycznych i fantazyjnych kształtów, tworząc osobliwą opowieść. Świat refleksyjnych przemyśleń na temat zaobserwowanych faktów i zdarzeń. Świat, w którym autor czerpie inspiracje czasem niemal bezpośrednio z rzeczywistego świata, a innym razem prosi widzów o znalezienie zamierzonych powiązań. Z jednej strony niektóre z jego obrazów są swoistą groteską, czasem nawet ironią, ale z drugiej zawsze kryją w sobie głęboką refleksję.
Pink Floyd – A Saucerful of Secrets
Dla mojej duszy, druga płyta w historii zespołu Pink Floyd, zatytułowana „A Saucerful of Secrets” (tłum. Spodek pełen tajemnic), jest bardzo silnym bodźcem słuchowym, jednocześnie generującym zarówno kolory i kształty, ale także wrażenia termiczne. Jakkolwiek tych drugich nie umiem zmaterializować i przekazać, to wrażenia wizualne zaowocowały powstaniem mojej osobistej fotointerpretacji muzyki z tej płyty. Każdemu utworowi (prócz najbardziej rozbudowanej tytułowej suity) odpowiada jeden nawiązujący do niego obraz. W najprostszych przełożeniach powstałe obrazy tyczą się treści i linii melodycznej, jednak w innych przypadkach są odzwierciedleniem indywidualnych, wewnętrznych wrażeń emocjonalnych wzbudzonych przez daną kompozycję. Także i sposób wyrażenia jest tutaj różny, raz jest to obiekt, kolor, innym razem układ kształtów, jeszcze innym połączenie tych środków wyrazu.
Geometrywy
Autorska technika przetworzenia obrazów rzeczywistości, opracowana przez Marka Sutkowskiego, pozwala na tworzenie odrealnionego i niedorzecznego świata. Wizja fotografii architektury tak wytworzona na pierwszy rzut oka nie wzbudza w odbiorcy niepokoju, dopiero uważna obserwacja przenosi widza w świat niemożliwy, niedorzeczny, jakby widziany w półśnie somnambulicznym (lub zniekształcony przez halucynacje?).