
Sala Ekspozycyjna Ratusza
SANDOMIERSKIE CENTRUM KULTURY
Rynek 1, 27-600 Sandomierz
Kurator wystawy: dr Bartłomiej Jarmoliński
Wystawę można oglądać do 20.06.2026
Twórczość Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby sytuuje się w szerokim obszarze fotografii. Obszar ten zawiera nie tylko fotografię w tradycyjnej postaci, artystka ta tworzy również kolaże fotograficzne, obiekty fotograficzne, wprowadza kontekst przestrzeni, kinetyki i przede wszystkim czasu. W płaszczyźnie tej mieszczą się prace artystki, które nie są tylko zapisem, rejestracją obecnej chwili czy wyjątkowym kadrem. Chcąc precyzyjnie określić jej prace, można bez wątpienia nazwać je obrazami fotograficznymi. Określenie, jakim jest obraz jest wystarczająco pojemne, by móc scharakteryzować prace Leszczyńskiej-Kaszuby. Problematykę jej twórczości wyznaczają autoportrety i czas. Kluczowymi motywami, które pojawiają się nieustannie, są twarze i postacie autorki, w ujęciach całościowych, przysłoniętych i fragmentarycznych, w których Leszczyńska-Kaszuba analizuje płynność czasu, nieustanne zmiany, różnorodne procesy, które wpływają na jej kreacje własnego ,,ja”. Założeniem autorki jest potrzeba zmaterializowania czasu. Postawione pytanie o to, w jaki sposób można zobaczyć i co za tym idzie, pokazać materialność czasu, staje się kluczem do zrozumienia jej prac. Autorka nie rejestruje biernie swojej twarzy, bowiem wizerunki własne poddaje wielu procesom zmieniającym ich dosłowność. Na twarzach pojawiają się niespotykane dotąd faktury, struktury, wizerunki własne wpisane zostają w pozbawione już aktywnego życia przestrzenie i przedmioty. Można powiedzieć, że Leszczyńska-Kaszuba wnika w ,,nie swoje” historie, by stać się ich częścią. Dlaczego? Dzieje się tak za sprawą procesu twórczego, w którym autorka sięga po kontekst czasu, a dokładnie w przeszłości, dzięki której wyraża własną myśl o egzystencji, o ciągłych zmianach, o poznawaniu siebie samej, o złożoności i naturze człowieka. Widać to doskonale w jej cyklach prac ,,Destrukty” i ,,Biofilia” Życie jest tu ujęte, jako proces, w którym zachodzą nieustanne przemiany, wszystko zostawia ślad, którym może być osad, zniszczenie, erozja. Sama artystka tak mówi o złożoności problematyki jej prac odnoszących się do zagadnienia czasu :,, To, co widzimy, jest tylko fragmentem dłuższego trwania. Starzenie się i odradzanie nie są przeciwieństwami, lecz kolejnymi fazami tego samego cyklu, w którym nie ma wyraźnej granicy między tym, co minęło a tym, co dopiero się stanie. W obiegu materii i energii w przyrodzie nic nie znika. Zawsze zostaje ślad, osad, pamięć materii”. Czerpiąc z przeszłości, Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba tworzy wizualną formę obiegu związanego z czasem i prawami natury, w którym przebieg czasu nie następuje liniowo, a…krąży. Mimo, że artystka eksponuje w pracach własną twarz, nie mówi tylko o sobie samej. Historie Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby są historiami na temat człowieka i czasu, bytu i świadomości, czasu i jego materialności. W rozważaniach tych twórczość Leszczyńskiej-Kaszuby ma obszar wspólny z twórczością Natalii LL, która od czasów współtworzenia PERMAFO po twórczość realizowaną przez lata, analizowała zależności związane ze zmianami istnienia w obliczu czasu i jego płynności. Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba w ostatnich latach wyraźnie zaznaczyła swoja obecność we współczesnej sztuce polskiej, szczególnie w obszarze fotografii, w którym eksperymentuje z obrazem fotograficznym, tworząc na różnych podłożach, wykorzystując metody transferu obrazów, umieszczania ich na obiektach, czy nawet bezpośrednio na fragmentach wybranych przez nią samą przestrzeni. Problematyka obszaru twórczego artystki, wskazuje na to, że kontekst bycia, przemijania i stawania się, które tworzą rodzaj obiegu, będzie dalszym polem jej działalności związanej głównie z fotografią. A czy tylko z tym właśnie medium, to pokaże już czas.
Bartek Jarmoliński
Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba
Artystka wizualna, kurator Galerii Fotografii Interferencje, nauczyciel przedmiotów fotograficznych, ceramik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Fotoklubu RP.
Absolwentka kier. Grafika na Wydziale Artystycznym AHE w Łodzi; spec. Komunikacja Wizualna i Multimedia, studiów magisterskich spec. Projektowanie Graficzne i Fotografia na tej samej uczelni oraz studiów podyplomowych w Instytucie Sztuki PAN, na kier. Historia Sztuki i Współczesna Kultura Wizualna.
Trzykrotna stypendystka Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki i fotografii. Stypendystka Stowarzyszenia twórców Zaiks w 2022 roku. W 2022 roku uhonorowana tytułem Artiste FIAP, w 2024 Olkuską Nagrodą Artystyczną i złotym medalem „Za Fotograficzną Twórczość”, w 2025 roku odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.Laureatka międzynarodowych konkursów; medali, wyróżnień oraz kilkudziesięciu akceptacji w konkursach. Uczestniczka 80-ciu wystaw zbiorowych oraz autorka 19 wystaw indywidulanych.
Do działań twórczych wykorzystuje fotografię, grafikę, ceramikę, przedmioty „znalezione”. Chętnie sięga do eksperymentów, tworzy kolaże, obiekty i instalacje fotograficzne.W swojej twórczości skupia się na człowieku, odnosi się do procesu introspekcji, złożoności natury ludzkiej, zawiłości i zjawiska czasu.

