Wystawa „Światło” – „Bezkres światła”

Zapraszamy na 5 wystawę z cyklu „Światło” – „Bezkres światła” w ramach  Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wernisaż odbędzie się w Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach w piątek 16 października 2020 r. o godz.18:00

Wystawa członków Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków w Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach pod Honorowym Patronatem Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej oraz Winogradzkiej Telewizji Kablowej.

Udział biorą:

Katarzyna Olter
Ewa J. Partyka
Jagoda Pawelczak
Elżbieta Ponińska
Kazimierz Rafalik
Antoni Rut
Andrzej Ziemkowski

„Bezkres światła”
Lubię słowo bezkres tak samo, jak słowo światło. Oba terminy przywołane przez ludzki umysł, są wstanie niemal automatycznie porwać myśli do czegoś nieskończonego, albo przynajmniej do granic naszej wyobraźni. Tak, wyobraźnia – wierna i nieodłączna przyjaciółka fotografa, który dzierży tylko połowicznie obiektyw w swoich dłoniach, bowiem prawdziwe oko obiektywu mieści się w czułych zakamarkach nerwu wzrokowego, zawsze zdeterminowanych rysem osobowości. To właśnie za sprawą różnych cech osobowości człowieka, powstające fotografie tych samych przestrzeni, obiektów, wydarzeń, ludzi, etc., mogą być całkiem odmienne i potrafią poruszać, ożywiać, ciekawić bądź zaskakiwać odbiorcę.
Nie da się ukryć, iż w dobie telefonii komórkowej, mało komu udaje się oprzeć namiętności robienia zdjęć i wysyłania ich w eter. Zrobienie dziś zdjęcia nie wymaga już szczegółowej wiedzy, chociażby dotyczącej technicznych parametrów aparatu. Najnowsze technologie gwarantują automatyczne ustawienia, niewiele wymagając od fotografującego. Z tego powodu nie odważę się nazywać pstrykania zdjęć fotografią, a raczej dobrą zabawą lub frajdą, która z czasem nie musi, lecz może przerodzić się w coś poważniejszego, jak fotografowanie z uważnością i subtelnym wyczuciem magicznego punktu umykającej chwili. Trudno nie zgodzić się z opinią fachowców w tej dziedzinie, iż sztuka fotografowania oprócz dobrej zabawy wymaga nawet od pasjonatów nie tylko określonej porcji wiedzy, ale również doświadczenia oraz umiejętności patrzenia z poczuciem estetyki
Niezwykle ważną rolę w fotografii oprócz kompozycji i tematu odgrywa zawsze światło, jego kierunek oraz kąty padania, ponadto istotna jest barwa, także intensywność czyli ilość strumienia popadającego światła na określony obiekt. Mając na uwadze te i inne właściwości, fotografujący ma możliwość modelowania światłem. Dosłownie, aż chciałoby się powiedzieć – mieszania nim, jak farbami i pędzlem na płótnie, i w ten sposób wyczarowywania niepowtarzalnych klimatów oraz nastrojów w sztuce fotograficznej.
Kierując zaproszenie na obecną wystawę, zatytułowaną „Bezkres światła” pragniemy dostarczyć każdemu odbiorcy wizualny bukiet pozytywnej energii, unikalne ścieżki przenikania do minionych chwil i miejsc oraz przekonać, że czasami mały flirt z fotografią może okazać się inspirującą, i nieustającą przygodą na resztę życia.
Ewa J. Partyka sekretarz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków

Wielkopolski Związek Artystów Plastyków jest organizatorem wydarzeń kulturalnych odbywających się w wielu miejscach w Polsce m.in. X edycji Poznańskiego Salonu „Robinsonada”, V edycji wystawy “Zderzenia”, V edycji wystawy z cyklu “Światło”, “Wrażenia i refleksje”, “Obszary sztuki”, “Bezdroża przemijania”. Stowarzyszenie promuje wydarzenia artystyczne swoich członków, poprzez zamieszczanie informacji w mediach m.in.: na własnej stronie internetowej www.wzap.info oraz na platformach społecznościowych. Szczególnie dużo informacji o działalności członków WZAP przekazują radio, telewizja i prasa. Stowarzyszenie dokłada starań, by promować wydarzenia artystyczne swoich członków również w sferze wydawniczej. Zarząd wydał kilkanaście pozycji z numerem ISBN, umożliwiającymi figurowanie w najważniejszych bibliotekach w Polsce, z Biblioteką Narodową na czele. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami i fundacjami. Stowarzyszenie udzieliło kilkadziesiąt Honorowych Patronatów, złożyło dziesiątki listów gratulacyjnych, ufundowało wiele nagród m. in.: w konkursach Poznański Salon „Robinsonada”, „Moja Wielkopolska”, „Wielkopolska Press Photo”. Na twórczą aktywność Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków składa się, nie tylko działalność organizacyjna Zarządu, ale również dorobek poszczególnych artystów, wspólnie tworząc niepowtarzalną sylwetkę stowarzyszenia, bez reszty oddanego polskiej kulturze wizualnej.
Antoni Rut prezes Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków

Galeria:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.