Urodziła się 24 sierpnia 1920 r. w Poznaniu (Polska), w patriotycznej rodzinie powstańców wielkopolskich. W czasie II wojny światowej uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku przyjechała do Szczecina i tu mieszka do dzisiaj.
Romanistka, tłumacz literatury francuskiej, artysta fotografik i dziennikarz. Jej wielką pasją stała się fotografią. Szacuje się, że w różnych wydawnictwach opublikowano ponad 1700 zdjęć jej autorstwa. Wiele z tych prac było nagradzanych w prestiżowych konkursach. Wydała również kilka książek, m.in. „Diaporama”, „Od kropli wody do oceanu”, „Rozmowy o fotografii” czy „Jestem w Paryżu”. Przetłumaczyła na język polski 5 książek swojego ulubionego autora, Maupassanta.
Krystyna Łyczywek otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina za całokształt działalności artystycznej. Została też odznaczona złotym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” (odznaczenie przyznawane przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej) a także Krzyżem Oficerskim orderu Legii Honorowej.
Otrzymała również tytuł Honorowej Obywatelki Szczecina.- Gdyby na liście konkurencji olimpijskich pojawiła się dyscyplina „aktywność życiowa”, Krystyna Łyczywek pobiłaby wszystkie rekordy i zdobyła złoty medal – napisano w uzasadnieniu.
Na długiej liście jej osiągnięć można wymienić też m.in. nagrodę I-stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Medal im. Jana Bułhaka (przyznawany przez Federację Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce) czy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Była m.in. założycielką, wiceprezesem i prezesem Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, wiceprezesem Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, oraz honorowym członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców; przez 38 lat reprezentowała Polskę na kongresach Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP), przez 25 lat była referentem prasowym Komisji d.s. Młodzieży w dziedzinie fotografii.
W uznaniu zasług dla FIAP otrzymała tytuł Excellence FIAP (ESFIAP) oraz najwyższy tytuł honorowy FIAP (HonEFIAP).
Tematem jej prac fotograficznych jest przede wszystkim człowiek oraz krajobraz. Niewątpliwie duży wpływ na rozwój jej wrażliwości artystycznej miały kontakty z twórcami francuskiego reportażu humanistycznego. Z wieloma z nich Krystyna Łyczywek przeprowadziła wywiady – byli to m.in. Cartier-Bresson, Robert Doisneau, Edouard Boubat, Yvette Troispoux.
W jednym z wywiadów artystka mówi: „Fotografować trzeba sercem, podchodzić z sympatią do ludzi, tak, żeby czuli, że się fotografowi podobają”. Czy jestem bardziej dokumentalistką, czy artystką? Trudno to rozdzielić, nikt takiego pytania nie zadaje np. uznanym reporterom. Jestem dokumentalistką i fotografką. Wszystko zależy od estetyki obrazu i tego decydującego momentu, o którym mówił Cartier-Bresson.”
Krystyna Łyczywek jest autorką wielu katalogów i opracowań tematycznych, poświęconych m.in. fotografii artystycznej, historycznej, fotografii w świecie, także ponad 1500 artykułów zamieszczonych w prasie z dziedziny fotografii na całym świecie. Największą częścią jej dorobku pisarskiego są prace poświęcone fotografii, wielkiej pasji Krystyny Łyczywek. Jej prace znajdują się we Francji w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, w Muzeum Historii Fotografii w Bievres, w Niemczech w Muzeum Ludwiga w Kolonii, a w Polsce, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
Miała ponad 170 wystaw indywidualnych i uczestniczyła w 150 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie otrzymując nagrody i wyróżnienia.W uznaniu dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii otrzymała tytuł Artysty FIAP (AFIAP).
Krystyna Łyczywek jest organizatorem 5 sympozjów poświęconych historii fotografii polskiej, l7 dialogów interdyscyplinarnych oraz seminariów międzynarodowych w Polsce. Była członkiem lub przewodniczącą 132 jury konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą.
Na temat Krystyny Łyczywek napisano i obroniono prace magisterskie; w 1994 r. w Czestochowie, a w 2004 w Łodzi.
W tym roku Krystyna Łyczywek skończyła 100 lat i z tej okazji we wrześniu w Filharmonii Szczecińskiej odbyła się wystawa jej fotografii zatytułowana „Ecce homo”, którą zorganizowała córka artystki Ewa Łyczywek – Pałka.
Autor: Dorota Kycia, EFIAP, ESFIAP
Oficer Łącznikowy FIAP