Pożegnanie Władysława Klimczaka

W wieku 98 lat zmarł Władysław Klimczak, były prezes Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz twórca i założyciel Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 15 kwietnia 2021 roku, o godzinie 11:00, Mszą Świętą w Nowej Kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim.

Władysław Klimczak (ur. 06.03.1923 w Solcu Kujawskim, zm. 09.04.2021 w Wiśniowej koło Dobczyc) z zawodu był ekonomistą i historykiem, z zamiłowania fotoreporterem i muzealnikiem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie oraz  na Wydziale Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był wykładowcą w Państwowej Szkole Przemysłowej im. Sz. Humberta w Krakowie – w pamięci swoich uczniów zapisał się jako oddany nauczyciel, utrzymujący do końca stały kontakt z podopiecznymi.

Od 1961 roku piastował funkcję prezesa Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1972 dyrektora prywatnego Muzeum Historii Fotografii im. Władysława Bogackiego, działającego w ramach Towarzystwa w Pałacu Pugetów przy ulicy Starowiślnej. 
Był inicjatorem comiesięcznych zebrań członków Towarzystwa Fotograficznego, spotkań, w których uczestniczyli miłośnicy sztuki fotograficznej, często późniejsi zawodowcy i artyści. Obrady przy świecach prowadzone były energicznie i ze swadą, bo jedną z zalet Władysława Klimczaka była umiejętność snucia ciekawych opowieści o historii i dokumentach, fotografiach i technice ich wykonania. Na spotkaniach prezentowano zdjęcia, które Prezes oceniał surowo i wnikliwie pod względem technicznym, nie biorąc pod uwagę znajomości czy stosunków towarzyskich. 
Z jego inicjatywy w 1986 roku powołano pierwsze i jedyne w Polsce publiczne muzeum fotografii zajmujące się wyłącznie tym medium, którego został pierwszym dyrektorem. Skupił wówczas wokół siebie grupę profesjonalistów i pasjonatów, którzy pod jego dyrekcją zbudowali prężnie działające Muzeum. Aktywnie pracował, budując pierwsze muzealne kolekcje: fotografii, sprzętu fotograficznego, książek i dokumentów archiwalnych. 
Od 1961 organizował i kuratorował wiele wystaw dokumentalnych, z których najznakomitsze, to pozostające jeszcze w pamięci krakowian ekspozycje pod wspólnym tytułem Zginęli w Katyniu (prezentowane kolejno w 1989 i 1990 roku w Muzeum Historii Fotografii). Był autorem i współautorem wystaw historycznych, człowiekiem niepoddającym się krytyce i wymogom cenzury, a także pomysłodawcą kontrowersyjnych, lecz do dziś budzących żywe zainteresowanie, Międzynarodowych Salonów Fotografii Artystycznej Aktu i Portretu Venus

Gdy w 1990 przestał być dyrektorem Muzeum, nie skończył swojej przygody z kolekcjonerstwem. Ciągle jeszcze zaglądał na giełdy staroci organizowane przy Hali Targowej i do antykwariatów, gdzie z pasją i zaangażowaniem wynajdywał cenne zabytki sztuki fotograficznej. W marcu 2013 w Stradomskim Centrum Dialogu w Krakowie odbyła się hucznie obchodzona uroczystość 90-lecia urodzin Władysława Klimczaka.  

Władysław Klimczak jest współautorem wydanej w 1990 z Michałem Klimeckim książki Legiony Polskie, zilustrowanej dokumentalnymi fotografiami. 

Był Członkiem Photographic Society of America, z tytułem Excellence FIAP for Services Rendered (EsFIAP) – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, laureatem Willy Hengl – Preis. Został także uhonorowany Medalem 20-lecia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Źródło: mufo.krakow.pl

Władysław Klimczak

Żródło zdjęcia: https://gazetakrakowska.pl/zmarl-wladyslaw-klimczak-tworca-muzeum-historii-fotografii-pomyslodawca-legendarnej-wystawy-venus/ar/c1-15538482

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.