Wystawa Alicji Przybyszowskiej „Prześwietlenia”

Galeria Fotografii Interferencje MOK Olkusz,        Podziemny Olkusz
Wernisaż odbędzie się 6 listopada 2021r. o godzinie 17 00

wystawa czynna od 6 listopada do 6 grudnia 2021r.

 

autorka o wystawie

Łemkowszczyzna jest dla jednych magiczną krainą, dla innych domem, miejscem odpoczynku, ale i miejscem bolesnych wspomnień. Jest to niewielki obszar, zagubiony gdzieś wśród gór Beskidu Niskiego na południowym pograniczu Polski. Dziś na pozór puste doliny gościły kiedyś tętniące życiem wsie. Świadkami tych wydarzeń są tylko puste sady, samotne krzyże czy kwiaty z przydomowych ogródków. W ludzkiej naturze leży pociąg do równic, dlatego szukałam ich w historii, teraźniejszości i eksponowałam by zwrócić uwagę oglądających do patrzenia „głębiej”. Chciałam przyciągnąć spojrzenie widza skupiając jego wzrok poprzez zwiększenie ilość treści. Przekazać energię tego miejsca, ludzi, tradycji, symboli. W fotografii wszystko ma jakieś znaczenie, tak jak każde słowo w książce. Nie ma powinności – są tylko możliwości.

Fotografia dla mnie to nie zadanie matematyczne, które można rozwiązać według wzoru. To doświadczenie, które się czuje. To proces trwający latami, kolejne doświadczenia, rozwój, spotkania i rozmowy z ludźmi. To wszystko próbuję przedstawić w cyklu fotografii „Prześwietlenia”.

 

Tak czuję Beskid Niski.

 

o autorce:

urodzona w Nowym Sączu, gdzie nadal mieszka i czerpie inspiracje do swojej twórczości. Studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Członkini Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców od 2016 roku, a od roku 2019 członek kapituły. Autorka piętnastu wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych. Swoje prace poddaje konfrontacjom na konkursach fotograficznych w Polsce i na całym świecie, zdobywając ponad 100 prestiżowych nagród. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury na 2021 r. W 2020 roku uzyskała tytuł Excellence FIAP Bronze (EFIAP/b) nadawany przez Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luxemburgu. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Zajmuje się fotografią konceptualną, szeroko pojętym pejzażem, fotografią socjologiczną i podróżniczą. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat przekazuje podczas różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów oraz jako wykładowca.

 

o wystawie:

Wystawa pod Honorowym Patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Objęta patronatem medialnym przez Polish Women Photographers oraz Towarzystwo Karpackie. Prezentowana była do tej pory w: Zabytkowych Piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu (2020), Galeria ”Na Piętrze” w PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów (2020), Galeria BipeArt w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu była inauguracją Międzynarodowego Festiwalu Fotografii WSCHODNIA (2021), Galeria „na6” w Gliwicach w ramach wydarzenia: Gliwicka ArtNoc Otwartych Galerii (2021),

Kuratorem wystawy był Marek Gubała.

Słowo wstępne do wystawy napisała dr Anna Wilk.

Aktualizowano 1 listopada, 2021

Ten wpis został opublikowany w kategorii FOTOKLUB RP, Nowości, Wystawy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.