Zapraszamy na wernisaż wystawy “U KLISZCZAKÓW”,
w dniu 19 listopada 2023 r. w Sali Bankietowej OSP Trzebunia
godz. 17:00. Autorami fotografii wykonanych podczas sesji w Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej są Grażyna i Marek Gubała, fotograficy, członkowie Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto.
Bohaterami przedstawionymi na zdjęciach są członkinie i członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z Pcimia, Trzebuni i Stróży oraz członkowie Związku Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II, Odział Górali Kliszczackich w Trzebuni. Efektem tej współpracy jest wystawa „U KLISZCZAKÓW”, której kuratorem jest Robert Bylica.
Społeczność Kliszczacka ujawnia własną, wyrazistą kulturę, dysponując tradycyjnymi strojami, specyficzną gwarą, sztuką i obyczajowością. Niestety życie na pograniczu geograficznym i kulturowym (lachowsko-góralskim) oraz zacieranie odrębności od końca XIX w. na rzecz przyjmowania kultury lachowskiej nie sprzyjały krystalizacji specyficznych cech ludowości i obrzędowości Kliszczackiej. Kultura Kliszczacka jest unikalnym i oryginalnym aspektem dziedzictwa kulturalnego Małopolski. Jest spuścizną wspólnot zamieszkujących niewielkie obszary kilku gmin. Dlatego z perspektywy różnorodności kulturowej Małopolski bardzo ważne jest utrwalenie w obrazie i muzyce tradycji kliszczackich, które są pielęgnowane przez niewielką liczbę ludzi należących do pokolenia, które odchodzi.
W tym dniu odbędzie się również premiera albumu fotograficznego „Świadkowie historii i naszej drogi. Kapliczki na rolach, polach i przy drogach Pcimia, Stróży, Trzebunii” pod redakcją Roberta Bylicy, Anny Witalis Zdrzenickiej, Marka Stoszka, Danuty Oskwarek. Zdjęcia: Danuta Oskwarek oraz archiwum mieszkańców. Projekt graficzny i fotoedycja: Jan Zdrzenicki. Projekt ten został zrealizowany przez Związek Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni i ma na celu dokumentację fotograficzną zabytków architektury drewnianej i murowanej. Idea albumu grawituje wokół wątków religijnych, klimatów młodopolskich oraz motywów: Bóg i Historia, Artysta i sztuka, Ludomania, Wieś, Natura, Sprawa narodowa.
Wystawa objęta jest patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.