Zapraszamy do Galerii F10 w Warszawie
przy ul. Noakowskiego 10 m. 54 (oficyna)
na wystawę fotografii pt; “Anatomia Piękna”
wernisaż wystawy odbędzie się 14.09.2024, godz. 12.00
Wystawa prezentowana będzie wrzesień – październik
Wystawa objęta Honorowym Patronatem
Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców
„Anatomia piękna”
We współczesnym świecie trudno utrzymać wiarę w absolutne nowatorstwo w każdej dziedzinie sztuki, a tym bardziej w fotografii. Żyjemy w czasach wszechobecnego obrazu
i można powiedzieć, że wszystko zostało już przedstawione w taki lub inny sposób.
Mogę domniemywać tylko, że byli przede mną inni artyści, którzy w podobny sposób obrazowali ten sam temat, jednak ja i tak starałam się przefiltrować go przez własne doświadczenia i inspiracje. Wystawa jest opowieścią o fascynacji koniem, która kiedyś sprawiła, że sięgnęłam po aparat fotograficzny. Prace powstały w bardzo krótkim czasie, podczas kilkunastu sesji fotograficznych.
Czy zakończyłam pracę nad tą wystawą?
Nie, zakończę ją w momencie, gdy przestanę fotografować.
Fotografia jest dla mnie własnym sposobem myślenia o świecie. Pomimo twierdzeń, że jest najdoskonalszym medium dokumentującym rzeczywistość, w swoich pracach staram się wywołać u odbiorcy zainteresowanie, skłonić go do refleksji i zadać mu pytania:
co teraz widzi, co zostało sfotografowane?
I bynajmniej nie chodziło mi tu o identyfikację części ciała zwierzęcia, ale o skojarzenia jakie wywołują linie, faktury, struktury, światło przedstawione na odbitce. Celowo omijam zasady poprawnej kompozycji, by każdy na nowo mógł ułożyć swoją wersję tego, co zostało zobrazowane.
Dlatego dla mnie tak ekscytująca jest różnorodność sposobów widzenia rzeczywistości.
Fotografie na tej wystawie można porównać do konstelacji – są zbiorem elementów połączonych ze sobą w pewną całość na zasadzie dyptyków, mających na celu tworzenie par fotografii, które w zestawieniu przekazują sobie nawzajem pewien graficzny, kolorystyczny wzór.
Fotografie te uzupełniają się, tworząc specyficzny zamierzony przekaz.
Inaczej jest w wypadku prac wyróżniających się pod względem formatu.
Tworzą one swoje odrębne światy, a jednocześnie są dla siebie uzupełnieniem.
Zachęcam Państwa do poszukania ich wzajemnej relacji.
Życzę miłego odbioru
Alicja Przybyszowska AFRP EFIAP/p
artystka sztuk wizualnych, jurorka, kuratorka, pedagog. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dwukrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Odznaczona honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medalami: „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” oraz Srebrnym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość”. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej oraz Małopolskiej Nagrody Twórczości. Swoje prace prezentowała na siedemnastu wystawach indywidualnych oraz licznych zbiorowych. Twórczość jej została doceniona w ponad 140 konkursach na całym świecie, gdzie zdobyła prestiżowe nagrody. W pracy artystycznej wypowiada się za pomocą fotografii, asamblażu, obiektów, które są dla niej indywidualnym językiem nawiązującym dyskurs z otaczającym światem. Jej obecne poszukiwania skupiają się na cielesności, przemijaniu i pojęciu pamięci.