Wystawa AKADEMIA ZAMOJSKA 2019 – Mirosław Chmiel

Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego.

Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy,działała do likwidacji w 1784 przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578),  uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku.

Później stopniowo podupadała. W 1784,  zamieniono ją w liceum.

Dzisiejszy skromny wygląd Akademii został jej nadany w I poł. XIX wieku. Skuto wtedy m.in. ozdobne gzymsy, portale, obramienia okienne, dekoracyjny fryz oraz zamurowano arkady na dziedzińcu. Zachowała jednak charakterystyczną formę, o niemal identycznych wymiarach każdego boku, z wewnętrznym dziedzińcem.

„AKADEMIA ZAMOJSKA 2019”

to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca stan budynku Akademii przed oddaniem go do rewitalizacji.

Na wystawie zaprezentowana  jest tylko część materiału fotograficznegozgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej zostanie  przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych,  w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw o Akademii Zamojskiej.

Na założonej stronie „Akademia Zamojska” na fb. można obejrzeć większość zdjęć wykonanych podczas realizacji projektu.

Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta miasta Zamość.

 

Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu  RP  Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii  Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna  Grupa  Twórcza. Organizator,  komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

 

 

Otwarcie wystawy 6.12.2019, godz. 16.00 w Muzeum Zamojskim,  Zamość ul. Ormiańska 24

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.